Stavba modelu Revell:
BONE DADDY

CHOPPERY, KTERÉ SE VEJDOU DO POLIČEK

Následující téma by se hodilo spíš pro dlouhé zimní večery. Moje nedávné pořízení jednoho takového choppera, kterej se vejde do poličky, mě však donutilo, podělit se o jednu zálibu, které propadlo už mnoho motorkářů.
Jsou totiž reálné motocykly a pak také jejich zmenšeniny - modely. Snad od každého slavného nebo oblíbeného typu stukečného stroje existuje jeho zmenšená kopie, kterou si může každý vystavit pěkně doma nebo v práci, aby mohl být svému vysněnému stroji stále nablízku. Někomu však jedna kopie jeho mašiny nestačí. Modely jsou totiž znatelně levnější než skutečné motocykly, a tak si můžete vytvořit poměrně velký motorkářský showroom za pár stovek. Tím propadáte sběratelské vášni a pokoj se začíná přeplňovat zbytečnejma, ale krásnejma věcma.
Není však model jako model. Protože zde vyznáváme jedině choppery, zaměřme se hlavně na jejich zmenšeniny. Nejběžnější modely v tomto stylu jsou asi Harleye, ovšem většinou se jedná jen o kopie sériovek 1:18 od firmy Maisto. Mnohem zajímavější jsou však originální modely chopperů například od Hot Wheels. Bohužel sehnat je v obchodě je většinou otázka náhody. Tak je to i se všemi dalšími poměrně povedenými modely chopperů. Na jeden takový od neznámého výrobce ve stylu Captain America z Bezstarostný jízdy jsem loňi narazil na jedný malý benzíně. O tom také trochu sběratelství je, musíte stále hledat a ptát se, stejně jako když sháníte vhodnej díl na stavbu reálné motorky.
Když už žádný chopper model nenajdete, můžete si ho stejně jako ve skutečnosti z nějakého běžného motocyklu udělat. Stačí trocha zručnosti, vteřinové lepidlo a z nezajímavého HD je radikální old school. Viz nafocený příklad (to byl můj dárek pro kámoše).

K dostání však nejsou jen běžné plastikové modely, ale i do detailů propracované modely s použitím dalších například kovových dílů. Takovými jsou třeba zmenšeniny slavných chopperů z televizní série American Chopper, které mají v měřítku 1:10 dokonce pohyblivé páčky, táhla, primární a sekundární řemen atd. Jejich cena jde však od běžných 200 Kč až k 1300 Kč. Stejně jako modely od OCC jsou takto propracované zemnšené stroje West Coast Choppers Jesse Jamese.
Dalším druhem modelů chopperů jsou slepovací plastikové. Tam už nekupujete hotovou věc, ale musíte si jí pěkně postavit - poslepovat a obarvit. Je to taková reálná stavba v malém provedení. Asi největším a možná jediným výrobcem opravdu povedených chopperů je firma Revell, která každých pár let vyjde s novým unikátním modelem. Bohužel po vyprodání jsou tyto modely jen těžko k sehnání. Vím, že tak před 10 až 15 lety bylo možné sehnat i slavného Captaina Americu z Bezstarostné jízdy nebo radikální modely chopperů z 60. let.
Důvodem pro napsání tohoto článku byl však úplně nový slepovací model od zmiňovaného Revellu. Tato firma pro letošní rok vydala zatím 4 vydařené stavby chopperů v řadě Custom Chopper. Já jsem si pořídil typ Bone Daddy, který je asi nejvydařenější. Patří do střední třídy obtížnosti ve slepování (do 100 dílů) takže by jeho stavba neměla příliž trvat. Výhodou je několik variant výplně kol, nádrží a doplňků, takže si vlastně můžete postavit jedinečný kus a nedržet se ilustračního obrázku (VIZ. OBRÁZKY Z MOJÍ STAVBY MODELU NA BOKU STRÁNKY)
Kdo tedy neví, co s rukama při koukání na televizi, můžu stavění modelů doporučit. Výsledek za pár kaček pak potěší a bude vhodnou výzdobou místnosti.

Na závěr pár užitečných odkazů:
>>> Prodej modelů - FoxToys
>>> Prodej slepovacích modelů - PECKAMODELÁŘ
>>> Motocyklové plastikové modely Revell
>>> Jada Toys
>>> Modely Maisto
>>> Modely Hot Wheels
>>> ebay.com


© webdesign MCET 2008 • optimalizováno na rozlišení 1024x768 • stránky využívají Adobe Flash Player