Světoví stavitelé chopperů

BILLY LANE - "nejlepší stavitel old school chopperů na světě"

Billy Lane se narodil v Miami (USA) a vystudoval strojírenství na floridské státní univerzitě a inženýrství na Florida International University. Jeho otec ho však zasvětil do mechaniky aut a „hotrodů“ ještě dříve než začal studovat.
V roce 1989 si koupil svojí první motorku ještě jako student. Byl to nepojízdný vrak, v podstatě jen díly, Billy se tak musel naučit, jak dát vše dohromady. Díky pomoci starých stavitelů dokázal v krátké době všechno udělat sám.
Po vysoké škole nastoupil spolu s bratrem do motodílny, ale posléze se osamostatnil a začal vyrábět motocyklové součástky. Tenkrát ještě vše dělal hlavně pro své přátele. Jeho „six-gun“ se však časem proslavili i u ostatních, a tak vznikla v roce 1995 společnost Choppers inc. v Melbourne na Floridě.
Billy se tak dostal do rozvíjející se scény stavění chopperů, která se pak stala obrovským businesem. Začal stavět každý rok několik vysoce kvalitních chopperů, jejichž realizace mu umožnila vyvinout nové díly, nápady na nové produkty a styly. Díky tomu vlastní i několik patentů a to hlavně na „six-gun“ součástky, což je vlastně bubínek koltu zabudovaný do různých částí motocyklu jako rukojeti, držáky a stupačky a dál má patentovány „kostky“ jako zadní světlo nebo stupačku.

Jeho choppery se staly populární a píše se o nich v mnoha slavných časopisech, například Easyriders, The Horse a BSH. V roce 2002 dokonce získal titul nejlepšího stavitele custombiků od Easyriders a to hlavně za stavbu Psycho Billy Cadillac s použitím kola bez středu tzv. hubless.
V roce 2004 a 2005 napsal Billy Lane dvě knihy o chopperech a to „Chop Fiction – It's Not a Motorcycle Baby, It's a Chopper“ a „How To Build Old School Choppers and Bobbers“. V roce 2006 pak natočil DVD „Billy Lane's Blood Sweat and Gears Tour“.


Hlavní popularitu si získal díky televizním show na Speed Channelu a hlavně pak na Discovery Channelu v pořadech Monster Garage a Biker Build Off, kde všechny nadchnul svým jedinečným old school stylem.
Billy patří k těm, kteří jdou ve stavění chopperů svojí cestou. Staví choppery stejně jako tomu bylo v 60. a 70. letech minulého století, nebojí se požití nových technologií, ale zároveň je na jeho chopperch vidět ruční práce. Hlavně jeho nádrže, kde používá emblémy ze starých aut, jsou úměleckými díly. Má rád retro styl, takže na jeho stavbách málokdy najdete přední brzdy a ruční spojku. Preferuje staré ruční řazení a nožní spojku, aby mohly být řidítka jako pouhé trubky, zdánlivě bez rukojetí. Slovo chopper má v Billyho pojetí ten správný význam a díky jemu se nemusíme bát o zánik klasického stylu stavění chopperů a bobberů.

Ukázky chopperů od Billyho Lanea:

Kontakt (USA):

CHOPPERS INC.
1243 N. HARBOR CITY BLVD. #C
MELBOURNE, FL 32935
Phone: (321) 757-7262
Fax: (321) 757-3117


Doporučuju navštívit Billyho super web:

www.choppersinc.com

© webdesign MCET 2008 • optimalizováno na rozlišení 1024x768 • stránky využívají Adobe Flash Player